Dynamiczny rozwój nowych mediów, mediów społecznościowych i internetu niesie za sobą poważne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest cyberprzemoc. Do 20 października trwa „Gdyński tydzień z cyberprzemocą” zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem In gremio i Ośrodkiem Psychologiczno-Pedagogicznym „Razem”.
Zdiagnozowaliśmy, że ten problem staje się w skali miasta coraz poważniejszy i dlatego postanowiliśmy z nim walczyć. Przede wszystkim postawiliśmy na uświadamianie: dzieci, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół– podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. Od kilku miesięcy spotykaliśmy się w bardzo szerokim gronie, składającym się między innymi z przedstawicieli Policji, MOPS-u, Centrum Doradztwa i Badań Społecznych. Prowadziliśmy szczegółowe badania, których efektem jest ten program. W planach są jeszcze kolejne działania, o których powiemy w najbliższym czasie – dodaje. Już dziś możemy jednak zdradzić, że jednym pomysłów jest kampania społeczna z udziałem między innymi przedstawicieli miasta.
Jednym z elementów programu jest konferencja dla dyrektorów, wicedyrektorów, psychologów i innych pracowników placówek edukacyjnych. Uruchomiona została też strona internetowa www.cyberprzemocgdynia.pl. Informacje przekazywane są również za pomocą mediów społecznościowych, a oficjalny hashtag projektu to #StopCyberprzemocyWGdyni.
Od 13 października ruszyła anonimowa infolinia. Jednak nie jest to tradycyjnie linia telefoniczna. Kontakt możliwy jest za pomocą skrzynki email i jest zupełnie anonimowy. Specjaliści udzielający pomocy nie proszą o żadne dane jak imię, nazwisko, wiek czy płeć. Skupią się jedynie na problemie i jego rozwiązaniu.Aby uzyskać pomoc należy pisać pod adres infolinia@cyberprzemocgdynia.pl lub cyberprzemoc@razem.pl.
Dodatkowo, uczniowie 10 wybranych gdyńskich szkół wzięli udział w anonimowym badaniu. Wyniki są momentami wręcz zastraszające – przyznają organizatorzy projektu i jako przykład podają, że 49% dziewcząt w wieku gimnazjalnym przyznaje, że udostępniło przynajmniej raz swoje zdjęcia nago.
Od 14 do 23 października odbędą bezpłatne dyżury psychologów i informatyków. Są bezpłatne, obowiązują jedynie zgłoszenia poprzez formularz dostępny na stronie. Miejsce spotkań wyznaczono w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.
Media o akcji: